Buy INGCO Circular Saw 1400W - ING-CS1400W Online in Sri Lanka - SINGER
HIGHLIGHTS:
  • 1400W
  • Electric Motor
INGCO Circular Saw 1400W - ING-CS1400W
PRODUCT CODE: ING-CS1400W
AVAILABLE
0
Rs. 22,280
Offer Icon
Pay in 3 X Rs. 7,427 with mint-pay
This Product Is Not Eligible For Cash On Delivery.
Delivery - Standard 3 To 5 Working Days.
6 Months(s) Manufacturer Warranty
Find your nearest store to purchase offline.
Type CIRCULAR SAW
Model CS18538-8
Power 1400W
Motor Electric Motor
Max. Disc Size 185 mm
Max. Cutting Depth 65 mm (90°) / 45 mm (45°)
Bevel Cutting Yes (Adjustable)
No Load Speed 4800 rpm
Depth Guide Yes (Adjustable Cutting Depth)
Handle Standard Handle
Switch / Controls Standard Trigger Switch
Special Features Adjustable Cutting Depth & Bevel Cutting
Build Durable Build
Ideal/Suitable For Wood Cutting / Carpentry
Power Requirements (Voltage/Frequency) 220–240V ~ 50/60Hz
Accessories 1×185mm Blade, 1 Set Extra Carbon Brushes
Colors ORANGE
Dimensions 18.6cm X 34.5cm X 26.5cm
Weight 5.2Kg
  1. Proof of identity - NIC, driving licence or passport.
  2. Age - should be above 18 years.
  3. Proof of residence by submitting one of the below (last bill):
    • Electricity Bill
    • Water Bill
    • Land phone Bill
  4. Proof of income – Ability to provide one of the following documents:
    • Pay Slip
    • Business registration certificate
    • Profit and loss statement
    • Certified income expenses statement for self employed
    • Any other
  5. Two nonrelated guarantors with repayment ability.
  1. Original documents as specified above.
  2. Additional conditions as applicable.
  3. Any further requirements as per the bank's policy.
Product Enquiry
Only letters and spaces allowed
10-15 digits only
Similar Products
INGCO Cordless Jig Saw 20V - ING-CJS20V
ING-CJS20V
0
Rs. 19,559
ING-CS1400W