Buy Tomahawk 26" GT-3 Multispeed Mountain Bicycle (BY-TMK-26GT3) Online in Sri Lanka - SINGER
Tomahawk 26" GT-3 Multispeed Mountain Bicycle (BY-TMK-26GT3)
PRODUCT CODE: BY-TMK-26GT3
0
Rs. 25,000
Reward Points Icon
Earn 125 RED points with this purchase More Info
Offer Icon
Pay in 3 X Rs. 8,333 with mint-pay
This product is out of stock in our website.
But, you can find a store near you to purchase offline.
Delivery - Standard 3 To 5 Working Days.
1 Years(s) Manufacturer Warranty
Find your nearest store to purchase offline.
Type Mountain Gear Bicycles
Wheel Size 26"X 2.125"
Frame / Cross Bar And Fork Build Steel Sus. Frame/ Sus.Fork
Handle Bar / Stem Steel Swallow MTB Bar/Alloy STEM
Rims/Wheels Build Alloy CNC RIM With Sticker
Safety Wheels No
Spokes 14G x 36H ED
Brake System Disc Brakes
Gear System 18S Sunrun
Freewheel 14-28T
Hub 14G x 36H Steel
Chainwheel / Cranks Sealed type/1/2*3/32*24*34*42T*170mm
Chain Case Plastic MTB Type
Dress Guard NO
Side Stand Binocular Type
Rear Carrier / Luggage NO
Mud Guards Two Tone Color Plastic
Seat MTB type as Photo
Front Basket No
Water Bottle No
Shocks Dual Suspension, 850BL
Tire 26"*2.35" Black Tire
Tube 26"*1.95/2.35 A/V
Weight 20.5Kg
Other Information 5 Years Warranty For Frame & Fork
  1. Proof of identity - NIC, driving licence or passport.
  2. Age - should be above 18 years.
  3. Proof of residence by submitting one of the below (last bill):
    • Electricity Bill
    • Water Bill
    • Land phone Bill
  4. Proof of income – Ability to provide one of the following documents:
    • Pay Slip
    • Business registration certificate
    • Profit and loss statement
    • Certified income expenses statement for self employed
    • Any other
  5. Two nonrelated guarantors with repayment ability.
  1. Original documents as specified above.
  2. Additional conditions as applicable.
  3. Any further requirements as per the bank's policy.
Product Enquiry
Only letters and spaces allowed
10-15 digits only
Similar Products
Kenstar 26" GMT Multispeed Mountain Bicycle (BY-KN-26GMT)
BY-KN-26GMT
0
Kenstar 26" GMT Multispeed Mountain Bicycle (...
Rs. 35,000
Lumala Active ATB 24" Multispeed Mountain Bicycle (BY-LU413)
BY-LU413
Lumala Active ATB 24" Multispeed Mountain Bic...
BY-TMK-26GT3
Tomahawk 26" GT-3 Multispeed Mountain Bicycle...
Tomahawk 26" Mirage Multispeed Mountain Bicycle (BY-TMK-26MIRAGE)
BY-TMK-26MIRAGE
Tomahawk 26" Mirage Multispeed Mountain Bicyc...